‪09-7713388‬

כדי לבלות עם נכה צריך לטוס לחו"ל?

בישראל אטרקציות פופולריות המושכות מאות אלפי מבקרים בשנה. אך ייתכן שהאטרקציות המבוקשות ביותר על משפחות בישראל אינן נגישות ומתאימות לאנשים עם מוגבלות בניידות? או לנכים בכיסא גלגלים?
בישראל אטרקציות פופולריות המושכות מאות אלפי מבקרים בשנה. אך ייתכן שהאטרקציות המבוקשות ביותר על משפחות בישראל אינן נגישות ומתאימות לאנשים עם מוגבלות בניידות? או לנכים בכיסא גלגלים?

תוכן עניינים

Facebook
WhatsApp

הנגישות הכי טובה בישראל היא בנתב"ג

בדיקה מקיפה שערכנו מצאה שחלק מהאטרקציות מונגשות לנכים עם מוגבלות אך עדיין יש לנו הרבה מה ללמוד ממקומות אחרים בעולם.

האם אטרקציות פופולריות בישראל נגישות לילד או מבוגר עם מוגבלות?

עבור נכים רבים בישראל הכיף רחוק ובלתי נגיש. ציטוט אחד שבחרתי משיחה עם הורים של ילד נכה – "אחרי בדיקת נגישות לכיסא גלגלים שערכנו בין אתרי טיולים ואטרקציות גילינו שיהיה לנו הרבה יותר קל לטוס למדינות כמו נורבגיה, או דנמרק כדי לבלות עם הילד שלנו מבלי לדאוג לנגישות המתקנים."

החופש הגדול כבר מאחורינו אך תקופת החגים עומדת להחליף אותו מבחינת כמות ימי החופש שיש לילדים וכמו שאתם יודעים כשיש חופש ההורים הם אלה שצריכים לדאוג שהילדים שלהם לא ישתעממו. הורים לילדים ללא מוגבלות יספרו לכם כמה קשה למצוא יעד המתאים לטיול של משפחות מכל הבחינות, אז תארו לעצמכם איזה אתגר עומד בפניי משפחות עם ילדים מיוחדים, או ילד/ה בכיסא גלגלים.

איך בוחרים אטרקציה טובה?

  • התאמה למה שהילדים שלכם אוהבים
  • קירבה פיזית לביתכם
  • תחבורה נגישה
  • מה התקציב שלכם
  • פעילות פיזית או פעילות רגועה?

ועוד..

אתרי הבילוי המוכרים ביותר בישראל אינם בהכרח מתאימים לטיול של אנשים עם מוגבלות בכיסא גלגלים, אך גם לאטרקציות המותאמות לנכים לא תמיד יש תחבורה המתאימה לאנשים עם מוגבלות.

אך האם אתרי הטיולים האלה מועדפים גם על ידי משפחות עם ילדים מיוחדים?

את התשובה לשאלה שלנו קיבלנו ממספר הורים לילדים מיוחדים שהחלטנו לשאול. לצערנו כמעט כל ההורים אמרו לנו שמבחינת נגישות קשה מאוד להסתדר באתרי הטיולים בישראל ועדיף למצוא יעדים במדינות אחרות בעולם למרות שמדובר גם בתהליך מתיש המצריך טיסה נגישה, ואם אינכם מחזיקים רכב פרטי עם רמפה או מעלון אתם תצטרכו כנראה מונית נגישה שתיקח אתכם מביתכם לנתב"ג .

אז איך מתכננים טיול בחו"ל לאנשים עם מוגבלות?

מזל שיש את גוגל ואתרי אינטרנט כמו ויקיפדיה שמספרים לנו על תיירות נגישה בחו"ל. מאוד קל למצוא מידע באנגלית בנוגע לכל אטרקציה שעולה על דעתכם, ואני לא מדבר רק על מידע מאתרי אינטרנט, ניתן למצוא סרטונים רבים גם ביו-טיוב מהם ניתן ללמוד על רמת נגישות המתקנים ועוד. .

משפחות שחזרו מחו"ל מספרות על המודעות האנושית הגבוהה לעניין הנגישות ובכלל, ההורים טוענים שהיחס שקיבלו כמעט בכל מקום באירופה היה מצוין כך שכמעט ושכחו מבעיות הנגישות הקיימות בכל כך הרבה מקומות בישראל.

מטיילים מספרים שנסעו לחו"ל במיוחד לאטרקציות המתאימות לילדים מיוחדים או לאנשים עם מוגבלות בניידות אוהבים לספר על המודעות המדהימה בתחבורה הציבורית, בפארקים וכו'. בטח מעניין אתכם לדעת האם אדם עם מוגבלות צריך לעמוד בתור או להמתין יותר מידי? ובכן מסתבר שהאירופאים מורגלים הרבה יותר טוב מאיתנו לכל העניין שלאנשים נכים יש פטור מתור, ולכן החוויה הרבה יותר נעימה.

שמעתי גם סיפורים על הורים המנסים להימנע מלהגיע לאטרקציות בישראל אחרי מספר חוויות לא נעימות עם הקהל הישראלי. הישראלי הממוצע צריך לראות את המוגבלות בעיניים כדי להבין את הסיטואציה כדי חלילה לא לתת למישהו שלא מגיע לו לעקוף אותו בתור ולצאת פראייר.

כלומר, אם המוגבלות היא נראת לעין הרבה יותר קל לקבל את היחס המתאים מהסביבה, אך ברגע שהמוגבלות פחות בולטת מתחילות הבעיות. אם זה הערות לא במקום מאנשים במקום ואפילו מעובדים שאמורים לאכוף את תקנות הנגישות ולתת יתרון ברגע שהם רואים אדם או ילד עם מוגבלות.

ציטוט של הורים לילדים עם מוגבלות: "אנחנו מקווים שיהיה שיפור במודעות ובעשייה בכל אתרי הטיולים, והאטרקציות בישראל, הלוואי והמדינה שלנו תגיע לעמידה ב-100% מכל דרישות הנגישות, ופרסומם באתר בצורה שקופה, רק בדרך זאת יהיה ניתן לתכנן מראש ולהבין אם אדם עם מוגבלות יכול לבקר במקום מבלי לחשוש."

אני בטוח כי בשנים האחרונות יש עלייה משמעותית במודעות הישראלים לילדים עם מוגבלות, ובכל הנוגע לזכויות השוות שלהם ושל משפחתם ליהנות מכל אטרקציה בישראל כמו כל אזרח אחר.

חשוב לציין שיש מספר מקומות המונגשים פיזית ובאמת יש בהם פעילויות המתאימות לנכים בכיסא גלגלים אך לפעמים זה לא מספיק. לעובדים במקום יש גם חשיבות מכרעת באופי ובמסר שמעבירים למשפחות לילדים מיוחדים ולאנשים עם מוגבלות. תמיד יש צורך בהדרכות נרחבות לכל העובדים במקום, ושידעו לתת את כל המידע שצריך גם בשיחת טלפון.

עד 30% אחוז הנחה על מוניות בינעירוניות