‪09-7713388‬

חובה לפתוח רמפה לנוסעים נכים אוטובוס

תוכן עניינים

Facebook
WhatsApp

האם סירוב לפתוח רמפה לנוסעים נכים עלול להוביל לפיצוי כספי לנוסעים?

על פי מקורות שונים נהגי אוטובוס מחברת תחבורה מוכרת בישראל סירבו לפתוח רמפה חשמלית עבור נוסעים נכים. מקרה זה עורר תרעומת גדולה בקרב הנכים שהחליטו לפנות לבית המשפט כדי להביא את הנושא לאור הזרקורים של סדר היום הציבורי.

בזמן שמתנהל משפט והמקרה הופך להיות מסוקר בתקשורת עולה המודעות של כלל האוכלוסייה בישראל לנושא התחבורה הנגישה, ובהמשך לכך הבעיות והחסרונות שיש למצוא להם פתרונות כדי שנכים יוכלו לקיים אורך חיים נורמלי בישראל.

הסעות לאנשים עם מוגבלות – יוזמה מבורכת

אני חושב שהציבור מגיב אחרת, אנחנו שומעים שיש קיפוח כלפיי אוכלוסייה חלשה או כלפיי חסרי ישע אנחנו מתייחסים ברצינות במה שמנסים לומר לנו. כשמקרים כאלה מגיעים לבית המשפט, הכוונה למקרים רגישים חברתית, או מקרים שפוגעים בכולנו וקל לנו להזדהות ולהיות אמפתיים כלפיהם.

בתקרית הזאת בטח נתקלו הרבה נכים שניסו לנסוע בתחבורה הציבורית אבל אולי לא יכלו או לא רצו להתלונן. הם יכולים לשמוח עכשיו כי בית משפט בישראל החליט לפצות נוסעים המתניידים באמצעות כיסא גלגלים לאחר שנפגעו מהתנהגותו של נהג אוטובוס ב-2 מקרים שונים. נהג האוטובוס מואשם בכך שקיבל החלטה שסיכנה את הנוסעים .

כמו כן, בית המשפט בתל אביב הטיל על חברת האוטובוסים והנהגים לפצות את הנוסעים בסכום של כמה אלפי שקלים.

צריך שיהיה יותר מידע לאנשים עם מוגבלות על זכויותיהם בתחבורה הציבורית

נוסעים נכים המתניידים בכיסא גלגלים נתקלים בהרבה מקרים שבהם נהגים או נציגי שירות בכל מקום לא מגלים רגישות כלפי הצרכים שלהם. במקרה נהגי האוטובוס השתמשו בסיבות שונות כדי לא לפתוח את הרמפה המשמשת להעלאת נוסע בכיסא גלגלים, בין היתר אמרו שהרמפה פשוט לא תקינה.

משרד התחבורה מנסה לקדם בשנים האחרונות את נושא התחבורה הנגישה והמשרד מעודדת את כולם לשמור על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות.

האם עונש כספי עבור החברה ונהגי האוטובוס מספיק כדי שמקרים כאלה לא יקרו שוב בעתיד? אולי אם העונס הכספי היה גדול ומשמעותי. אם סכום הקנס יהיה נמוך כמו במקרה האחרון הסיכוי שמשהו ישתנה בקרוב הוא דיי קטן.

קישור חיצוני לאתר של משרד המשפטים הנותן מידע לאנשים עם מוגבלות על זכויותיהם בתחבורה הציבורית – למעבר לאתר לחצו כאן